EU a UNDP podporují spuštění horké linky psychologické pomoci pro Ukrajince postižené válkou [EN/UK] – Ukrajina

Přílohy

Na lince jsou zaměstnáni profesionální psychologové s dlouholetou praxí, kteří se dobrovolně přihlásili k poskytování pomoci v krizových situacích

Kyjev, 5. července 2022 – Rozvojový program OSN (UNDP) na Ukrajině s finančními prostředky EU podpořil spuštění horké linky pro poskytování psychologické pomoci Ukrajincům postiženým válkou. Iniciativa ke zřízení této horké linky pro poskytování psychologické péče z první ruky vzešla od Národní psychologické asociace Ukrajiny, která ji realizuje.

Na lince pracují profesionální psychologové s dlouholetou praxí, kteří dříve prošli speciálním školením pro práci se složitými krizovými situacemi. Linka s číslem 0-800-100-102 funguje každý den od 10:00 do 20:00 Volání z Ukrajiny je bezplatné.

Martin Schroeder, vedoucí sekce místního a lidského rozvoje v delegaci EU na Ukrajině, uvedl, že spuštění horké linky je velmi příhodná iniciativa, která má Ukrajincům pomoci získat úlevu od neustálého emočního napětí způsobeného válkou a získat spolehlivou podporu. v těchto těžkých časech.

“Ruská útočná válka nadále bere životy Ukrajinců, poškozuje jejich příbuzné a přátele a ničí celá města a vesnice,” řekl Schröder. „Můžeme si jen představit, co cítí občané Ukrajiny, když čelí takovým zvěrstvům, ale jedna věc, kterou můžeme udělat, je zintenzivnit a rozšířit naše úsilí, aby každý Ukrajinec, ať je kdekoli, mohl dostat alespoň včasnou a odbornou psychologickou pomoc. . Jsem přesvědčen, že díky práci této linky jsme k tomuto cíli o několik kroků blíže.“

Manal Fouani, dočasný rezidentní zástupce UNDP na Ukrajině, uvedl, že rozvoj kapacit specializovaných organizací poskytujících psychologickou pomoc je pro UNDP důležitou prioritou, protože válka si vychvaluje velkou daň pro všechny Ukrajince a vytváří rostoucí potřebu kvalitních psychologických služeb.

„Válka donutila miliony Ukrajinců žít v neustálém strachu a úzkosti; bojí se o své vlastní životy, o životy a blaho svých blízkých a o budoucnost své země,“ řekl Fouani. „Věříme, že spuštění této služby horké linky s Národní psychologickou asociací umožní každému Ukrajinci využít této podpory. Je to jen výzva a potvrzení Ukrajincům, že v každodenním válečném boji nejsou sami. Vyrovnat se s emocionálním napětím a úzkostí takového nebývalého rozsahu je příliš obtížné na to, aby se dalo zvládnout bez odborné podpory. My v UNDP pokračujeme v naší práci, abychom psychologické služby co nejvíce zpřístupnili všem Ukrajincům, protože včasné intervence mohou zachránit životy.

Linka také přijímá hovory od občanů Ukrajiny, kteří v současné době pobývají v jiných zemích, a to v:

Česká republika +420 800 012 058
Polsko +48 800 088 141
Francie +33 805 080 466
Portugalsko +351 800 780 756
Švédsko +46 20 160 46 46
Irsko +353 1800 817 519

Hovory od všech mobilních operátorů v těchto zemích jsou také zdarma. Počet zemí připojených k síti psychologické péče se má rozšířit – další informace k tomu budou zveřejněny na webu Národní psychologické asociace.

Linka bude fungovat ve dvou formátech: audio a video. Chcete-li mít živý videochat s profesionálem, musí ti, kdo hledají pomoc, jednoduše požádat operátora o zřízení videohovoru.

Valeria Paliy, prezidentka Národní psychologické asociace, uvedla, že v procesu rozvoje linky se psychologové zaměřili na dostupnost služeb pro obyvatelstvo.

“Víme, že ne všichni lidé mají chytré telefony, stabilní připojení k internetu a že ne všichni naši občané mohou dokonce využívat služby online, takže telefonní linka je pohodlné řešení,” řekl Paliy.

“Nicméně ti lidé, kteří by chtěli mít vizuální kontakt se specialistou, jej bez problémů získají.”

Na vývoji a podpoře horké linky se podílely Americká psychologická asociace a Amazon. Linka důvěry je iniciativa, kterou realizuje Národní psychologická asociace v rámci grantového projektu na poskytování komplexní psychologické podpory Ukrajincům. Provádí se s podporou UNDP v rámci Programu obnovy a budování míru OSN.

Pozadí

Program OSN pro obnovu a budování míru (UN RPP) provádějí čtyři agentury OSN: Rozvojový program OSN (UNDP), Subjekt OSN pro rovnost žen a mužů a posílení postavení žen (UN Women), Populační fond Organizace spojených národů (UNFPA) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Program podporuje dvanáct mezinárodních partnerů: Evropská unie (EU), Evropská investiční banka (EIB), velvyslanectví USA na Ukrajině a vlády Kanady, Dánska, Německa, Japonska, Nizozemska, Norska, Polska, Švédska a Švýcarska. .

Dotazy médií
Yulia Samus, vedoucí ukrajinské komunikace UNDP; e-mail: yuliia.samus@undp.org

Leave a Reply

Your email address will not be published.